Kapı önü sonlama profili, büyük alanları bölme profilleri, kod farkı profili!

Kapı önü sonlama profili, büyük alanları bölme profilleri, metal çıta, kod farkı profili…
Parke dekorasyon sektörünün gözde ürünü olan, laminat parkenin montajında kullanılan yardımcı malzemeler vardır. Bu malzemeler, laminat parke ürününün montajını tamamlayan, nihai zarafetini sağlayan elemanlardır.
Laminat Parke Kapı Önü Sonlama Profili ( Kapı Eşiği Profili)
Laminat parke dekorasyonu yapılırken; montaj sahasında, tüm duvar dipleri, kapı kasa ve süpürgelik çevrelerinde, 15-20 mm genleşme boşluğu bırakılması gereklidir. Yine; kapı geçişlerinde, iki oda yâda bölme arasında, 20 mm geçiş ve genleşme boşluğu bırakılmalıdır. Bırakılan boşlukları zarif bir sonlama ile sonlandırabilmek için, her renk laminat parkeye uyumlu kapı önü eşik çıtaları kullanılır.
Laminat Parke Büyük Alanları Bölme Profilleri!
Laminat parke montajı yapılan alanın büyüklük ölçüleri çok önemlidir. Laminat parke genleşme boşlukları, bu ölçülere göre hesaplanarak ayarlanır.
Laminat parke montajı yapılacak yerin ölçüleri;( uzun veya kısa kenar ölçüleri) 10 metre tülden az ise, bırakılan 15 -20 mm duvar dibi genleşme boşluğu yeterlidir.
Laminat parke dekorasyonu yapılırken, çok geniş ve büyük alanlar da, duvar diplerinde bırakılan 15-20 mm genleşme boşluğu yeterli değildir.
Laminat parke ürünü yaklaşık her 10 metre tülde, 15 -20 mm genleşeceği için, montaj yapılacak alan, büyük alanları bölme profili ile bölünmelidir.
Örneğin: Laminat parke dekorasyonu yapılacak alan ölçüleri; 5* 7 = 35 metrekare olsun. Montaj yapılacak alanın en uzun kenarı 7 metredir. Bu uzunluk ve ölçülerde, laminat parke montajı yapılırken, alanın ikiye bölünmesine gerek yoktur. Duvar diplerinde bırakılan 15- 20 mm genleşme boşluğu yeterlidir.
Eğer ölçülerimiz; 6 *12 =72 metrekare olsaydı. Montaj yapılacak alanın uzun kenarı 12 metre olduğu için, duvar diplerinde bırakılan genleşme boşlukları yeterli gelmez. Laminat parkemiz sıcak havalarda şişme problemi yaratır.
Büyük metrajlı alanlarda, laminat parke orta yerinden, 20 mm boşluk bırakılarak, iki ayrı bölümmüş gibi montajı tamamlanır. Bırakılan boşluğu zarif bir bitiş ile örtebilmek için, büyük alanları bölme profili ile montaj sonlandırılır.
Laminat parke ölçüleri çok daha büyük alan olabilir. Dikkat edilmesi gereken, montaj alan ölçülerine göre bir veya birden çok, büyük alanları bölme profili kullanılabilir.
Kod Farkı Profili!
Parke dekorasyonu yapılırken, montaj alanlarından birisi diğerinden yüksek veya alçak olabilir. Montaj yapılacak alanların, kod farkı problemini, kod farkı profilleri ile kolaylıkla şık bir sonlandırma ile sonlandırabiliriz. Kod farkı profili, iki ayrı yükseklikteki alanlarda, şık geçişler sağlar. Kod farkı, yükseklik ölçüsü 5 mm geçmemelidir.
Laminat parke profillerinin, her renk ve desene uyumlu birçok çeşidi vardır. Kendiliğinden yapışkanlısı olduğu gibi, silikonla yapıştırılan modelleri de vardır. Plastik ve metal olan çeşitleri vardır. Ayrıca zemine vidalanan, iki parça kapaklı üstten vidalı profil modelleri çok sağlam ve dayanıklıdır.

Laminat parke süpürgelikleri!

Laminat parke dekorasyonu yapılırken, duvar diplerinde 15 -20 mm genleşme boşluğu bırakılması gerekmektedir. Bırakılan boşluğun dekoratif olarak örtülebilmesi için;Duvar diplerinde bırakılan genleşme boşluklarına, laminat parke süpürgeliği montajı yapılır. Laminat parke süpürgeliği ile parke montajını zarif bir sonlama ile tamamlayabiliriz.Laminat parke süpürgeliklerinde birçok marka, kalite, ebat ve ürün farklılıkları vardır. En kalınlığı ince ve kaplaması kalitesiz olan laminat parke süpürgeliği, kısa bir sürede deforme olacaktır. Laminat parke markasını seçerken, laminat parke kalitesinde yaptığınız araştırmayı, süpürgeliklerde de göstermelisiniz. Laminat parke süpürgeliği MDF üzeri kâğıt kaplamadır. 4cm ile. 10cm arasında değişik ebatta olanları vardır.Laminat parke montajı çelik tel çivi ile duvara yapılır. Kesinlikle laminat parke üzerine, süpürgelik montajı yapılamaz. Laminat parke süpürgelik montajında silikon, şipşak yapıştırıcı ürünleri de yerine göre kullanılabilir.

Şilte Ürünü!

Laminat parke montajı yapılacak zeminin üzerine, yalıtım amacıyla şilte ürünü kullanılır. Şilte ürünü nem ve rutubet yalıtımını sağlar. Asli görevi yalım olmakla beraber, laminat parke ürününe esneklik de kazandırır. Şilte ürünü ile kazanılan esneklik, oluşabilecek çıtırdamaları da azaltır. Laminat parke montajı yapılacak zemindeki, olası küçük hataları da bertaraf eder.
0,5 mm ile 5 mm kalınlığı arasında şilte ürünü çeşitleri vardır. Şilte kalınlığı arttıkça, fiyat ve kalite o oranda artar. 2 mm şilte, üreticiler tarafından önerilmektedir.
Laminat parke ürününün ömrü, montajda kullanılan şilte kalitesi ile doğru orantılıdır. Düşük kalitede şilte kullanıldığında, şiltemiz zamanla deformasyona uğrayabilir. Asli özelliklerini kaybeden şilte ürünü, beton nemini ve rutubetini geçirerek, laminat parke ürününde, şişme ve deformasyonlara neden olabilir.
Laminat parke piyasasındaki yaşanan rekabet, şilte imalat kalitesini de düşürdü. Laminat parke satın alacak müşterilerin, ürün kalitesi ile ilgilenmemesi, sadece piyasa fiyat analizi yapması, şilte kalitesini çok etkiledi. Üretici fabrikalar çok ince yâda kalın olduğu halde gramajı düşük şilteler üretmeye başladılar.
Şilte Çeşitleri
-1)Normal Şilte
-2)Folyolu Şilte
-3) Alüminyum Folyolu Şilte
Şap zeminlerde folyolu şilte kullanmak iyi sonuçlar verir.
Montaj zemininde oluşabilecek, nem ve rutubetten laminat parke ürününü korumak amacı ile naylonlu (folyolu) şilte kullanılması tavsiye edilmektedir.
Ahşap parke (döşeme ) üzerine, laminat parke ürünü montajı yapılıyorsa, folyolu şilte kullanılmayabilir. Normal şilte kullanılır.
Alüminyum folyolu şilteler, diğer şilte çeşitlerine göre daha uzun zaman dayanabildiği için yüksek koruma sağlar.
Tavsiyem: Laminat parke ürününde, kalite fiyat orantısı sadece laminat parkenin kendisiyle sınırlı değildir. Laminat parke montajında kullanılan şilte, kapron, kapı önleri eşik profilleri, oda bölme profilleri, iyi bir sonlama için kullanılan süpürgelik kalitesi, laminat parke ürününün fiyatını belirler.
Laminat parke satıcısıyla sadece fiyatı konuşup parkenizin ve yardımcı ürünlerin kalitesini elinizle düşürmeyin.
 

Kapron Ürünü!

Laminat parke ürünü montajı yapılırken, parke altına şilte ürünü serilmesi gerekmektedir. Şilte ürünü betondaki rutubet ve nemin üst tarafa geçmesine engel olur.
Fakat tek başına şilte, ısı ve ses yalıtımı sağlayamaz. Beton soğukluğunun laminat parke ürününe hemen geçmesi kapron ürünün tercih edilmesine neden olmuştur.
Aşağıda kapron ürününün özelliklerini açıklayalım!
-1) Kapron kalınlığı 3mm – 5mm – 6 mm çeşitleri vardır. Laminat parke sektörüne göre tamamen uygun ve uyumludur.
-2) Kapron ses izolasyonu istenen yerlerde, ses izolasyonu sağlayan bir üründür.
-3) Kapron, laminat parke üzerinde yürürken rahatsızlık veren, sesin büyük bir kısmını absorbe eder.
-4) Kapron, laminat parke uygulamalarında ısı izolasyonu sağlar. Laminat parke döşenen beton soğukluğunu, laminat parke ürününe geçmemesine direnç gösterir. Olumlu fayda sağlar.
-5) Kapron, laminat parke uygulanacak yüzeylerdeki ( az miktardaki) pürüzleri ortadan kaldırarak düzgün yüzeyler oluşturur. Kaliteli montaj yapılmasında katkı sağlar.
-6) Kapron ürünü yapısından dolayı sudan zarar görmez ve etkilenmez.
-7) Kapron, laminat parke dekorasyonun da, rutubeti ve nemi üst tarafa geçirmez. Laminat parke ürününü, betonun neminden ve rutubetinden korur.
-8) Kapron ürünü eşya ağırlığına ve yoğun insan trafiğine dayanıklıdır.
-9) Kapron ürün fiyatı cazip ve ucuzdur.
-10) Kapron çevre dostudur tamamen geri dönüştürülebilir.
-11) Kapron insan sağlığını etkileyen, zararlı bir ürün değildir.
Dezavantajı alttan ısıtma sistemli, laminat parke uygulamalarında kapron ürünü kullanılamaz.

Mantar Şilte!

Parke dekorasyon sektöründe, laminat parke uygulamalarında yeni ve kaliteli bir malzeme daha görüyoruz. Laminat parke altında kullanılan şilte, kapron ve sert köpük uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.
Kimyasal hiç bir bileşen madde yapısında bulundurmayan mantar şilte, ısı ve ses izolasyonu sağladığı gibi anti bakteriyel, anti kanserojen ve anti statik özellikleriyle de göz dolduruyor.
Tamamın çevre ve doğa dostu olan mantar şilte; mantar meşesi ağacının kabuğunun parçalara bölünmesinden sonra tekrar preslenerek, dilimlenmesi ile elde edilen mantar şilte , tamamen doğal bir malzemedir.
Özellikleri
-1) Mantar şilte kullanıldığı zaman, laminat parke üzerinde yüründüğünde çıkan ses en aza indirilecektir.
-2)Laminat parke ürünü altına, mantar şilte kullanıldığında ısı geçiş izolasyonu sağlar, betonun sert ve soğuk yüzü engellenmiş olacaktır.
-3) Mantar şilte kullanımı ile laminat parke sektöründe laminat parkenin en büyük dezavantajı olan soğukluğunu engellemiş olacaksınız.
-4) Aynı zaman da anti statik özelliği ile, normal şilte ile oluşan statik elektrik engellenmiş olacaktır. Yapı özelliği gereği statik elektriklenme nötrleşmiş olacaktır.
-5-)Mantar şilte ürünü, diğer sert köpük malzemelerinde görülen, eşya ağırlığı ile oluşan, ezilmelere karşı aşırı dayanıklıdır.
-6)Zemine bağlı, laminat parkede oluşan çıtırdama ve sesleri mantar şilte büyük ölçüde alır.